Menu

Yanak Estetiği

Ev geliştirme, alternatif ısıtma yöntemleri veya yakıt verimliliği ile ilgileniyorsanız, muhtemelen modern odun sobalarının yeni performans standartlarını ve stillerini duymuşsunuzdur. Belki piyasaya bir göz atmaya başladınız. Ya da belki de zaten bir sobanız var ve şu anki veya gelecekteki ikametinize göz kulak oluyorsunuz, "Bu yeri bir odun sobası için nasıl daha uygun hale getirebilirim?" Diye merak ediyorsunuz.

İyi haber şu ki, hemen hemen tüm evler soba için çok uygun hale gelebilir, çünkü çağdaş modeller geniş bir yaşam alanı yelpazesine uyacak kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. (Bu makalenin amaçları doğrultusunda, bir karton kutuda yaşamadığınızı varsayıyorum.) Ancak, evinizi bir odun sobası için daha uygun hale getirmek için kesinlikle yapabileceğiniz bazı şeyler var. İşte üç temel ipucu.

İlk olarak, evinizi soba ile kullanım için optimize edin. Bir sobanız varsa veya satın almak istiyorsanız, yakıt verimliliği muhtemelen mantığınızın bir parçasıdır. Bu nedenle, ısıtma paranızın karşılığını en iyi şekilde almanızı sağlamak son derece mantıklıdır. Pratik olarak bu, evinizin hava akımı olan veya sızdıran kısımlarını sıkılaştırmak anlamına gelir. Evinizin yalıtımının iyi durumda olduğundan emin olun ve fırtına pencerelerinizdeki contalara bir göz atın - ısı kaybının söz konusu olduğu kötü şöhretli suçlular.

Eski kalafat hatlarını yeniden kapatırken ellerinizi kirletmeniz ve hava sıyırma işleminin güvenli bir şekilde takıldığından emin olmanız gerekebilir. Ancak sobanız alev alev yandığında ve tek bir ısı kıvılcımı bile boşa gitmediğinde, akıllı mülkiyetin parıltısını hissedeceksiniz. Eviniz ne kadar darsa, sobanız o kadar iyi bir yatırım olur.

İkincisi, evinize uyan bir ocak seçin. Çağdaş odun sobalarının stil söz konusu olduğunda sunacağı çok şey var, ancak dürüst olmak gerekirse, renkleri, çizgileri ve dokuları karşılaştırmak pastanın üzerindeki krema gibi. Sürecin bu kısmından keyif almaya başlamadan önce, soba sahipliğiyle ilgili en büyük soruyu yanıtlamanız gerekiyor: "Evim için doğru boyut nedir?"

MacDonald's'a gittiğinizde, dramatik bir şekilde korkunç etkiler olmadan "Süper boyutlandırabilirsiniz". Ancak konutunuz için aşırı büyük bir soba satın almak bazı gerçek sorunlara neden olabilir. Modern sobaların çok iyi tasarlandığını ve geniş bir alanı ısıtmak için mutlaka büyük bir sobaya ihtiyacınız olmadığını unutmayın.

Çok büyük satın alırsanız, sonunda kavrulmuş hissedeceksiniz - ve sobalar söz konusu olduğunda "büyük" tarafında hata yapmak daha yaygındır. Ancak çok küçük satın alırsanız, sıcağında ıslanmak için sobaya yakın durmak zorunda kalacaksınız. Bunun sonucu: Doğru büyüklükteki sobalar, dışarıdaki iklim ne olursa olsun alanınızı iyi ısıtır. Bu yüzden alışveriş yaparken ev tipinizi ve metrekarenizi hesaba katın. Daha sonra buna göre büyük, orta veya küçük bir ocak seçin. Gerisi sos.

Üçüncüsü, banka hesabınızı sobanızın yönetmesine izin verin. Açıkçası, burada biraz yanıyorum, ama sadece biraz. Odun sobası almaya yaklaştığınızda, sobaların mükemmel bir yatırım olduğunun farkında olmalısınız. Tipik olarak, bir soba iki mevsim kullanımda kendini amorti eder. Bundan sonra, yumrukla paradan tasarruf edeceksiniz. Bunu bilerek, karşılayabileceğiniz en yakıt tasarruflu modeli satın almak için önden biraz ekstra para harcamak isteyebilirsiniz. Bu şekilde, birkaç yıl sonra yatırımınızın karşılığını fazlasıyla almış olacaksınız ve gelecek on yıllar boyunca iyi performans göstermeye devam edecek bir sobaya sahip olacaksınız.

İnanılmaz Hindistan ziyareti, onun en muhteşem mimarisini, kelimenin tam anlamıyla 'Taç Sarayı' olan Tac Mahal'i deneyimlemeden tamamlanamaz. Kıvrımlı, hafifçe kabaran kubbesi ve dört yüksek minareyle çevrili çok hafif üzerine oturduğu kare kaidesi, Hindistan üzerine yüzlerce seyahat broşürü ve seyahatnamesinde tanıdık bir görüntüdür. Tac'ın sevgiyle çağrıldığı bu resimli kartpostal görüntüsü, tarihine dokunan efsaneye, şiire ve romantizme çok az adalet sağlıyor. Güzelliği sonsuzdur. Büyüler, büyüler ve ilham verir. Hintli Nobel ödüllü Rabindranath Tagore bunu yerinde bir şekilde "zamanın yanağında bir gözyaşı damlası" olarak tanımlıyor.

Kim inşa etti ve neden?

Bu ünlü anıtın tarihi, mimari parlaklığı kadar büyüleyici. Hikaye, on beşinci yüzyılda Hindistan'da hüküm süren Babür İmparatoru Şah Jehan'ın, daha çok güzel Mümtaz Mahal olarak bilinen Begum Arjumand Banu ile evli olduğu şeklinde devam ediyor. Bu cennette yapılmış bir maçtı ve gerçek aşktan etkilenen imparator, kraliçeyi asla gözünün önünden ayırmadı. Onu tüm askeri kampanyalarına bile götürdü! Ona on dört çocuk doğurdu, ama kederine doğum sırasında öldü. İmparator Shah Jehan harap oldu ve gelecek nesillere olan sonsuz sevgisinin ölümlü kalıntılarını korumak istedi.

Mümtaz Mahal'in anısına yaptırdığı anıt, o kadar mükemmel bir güzellik ve zarafete sahipti ki, bugün antik dünyanın yedi harikası arasında sayılıyor. Bir türbe olarak bu dünyada eşi benzeri yok; birkaç ölümlü kalıntısı şimdiye kadar daha büyük bir ihtişamla kutsanmıştır.

Nasıl inşa edildi?

İranlı mimar Ustad Isa tarafından tasarlanan bu mimari harikası, bir gecede inşa edilmedi. Hiçbir makine, modern alet veya ulaşım aracı olmadan, onu taştan ve saf beyaz mermerden oymak için yirmi binden fazla işçi ve usta zanaatkarın yoğun emeği gerekti. Hindistan ve Orta Asya'nın her yerinden getirilen bu birinci sınıf mermer, sahaya nakletmek için binin üzerinde fil filosu gerektirdi. Bu harikayı inşa etmenin yirmi iki yıl sürmesine şaşmamalı! Yaratıcılarının estetik anlayışı ve taş oymacılarının becerisi, Eski Hindistan'ın büyük kültürünün bir kanıtıdır.

Neden bu kadar harika?

Ana kumtaşı geçidinden kompleksin tesislerine adım attığınız anda, Tac'i ilk gördüğünüzde şaşkına dönmüş olarak, yollarınızda ölü duracaksınız. Bu ışıl ışıl bakir beyaz yapı, sivrilen minareleriyle birlikte bir taç gibi yerleştirilmiş soğanlı beyaz kubbesi ile nefesinizi kesecek. Küçük ve uzak görünse de, aslında ana girişin diğer ucunda sadece dokuz yüz fitin biraz üzerinde duruyor. Bu akıllı optik numara tesadüf değil, anıtın çekiciliğini artırmak için kasıtlı olarak tasarlandı. Ana giriş kapısından anıta giden yol, her iki tarafta iyi düzenlenmiş bahçeler ve ortasında Tac Mahal'i tüm görkemiyle yansıtan uzun bir su kanalı ile süslenmiştir.

Türbeye yaklaştıkça, boyutu büyüyor gibi görünüyor. Özellikle kubbe, sanki yavaşça şişiriliyormuş gibi genişliyor gibi görünüyor. Binanın gerçek boyutunu ancak üsse ulaştığınızda anlıyorsunuz. Ve ne bir devasa olduğu ortaya çıkıyor! Havada neredeyse iki yüz fit yükselen, görkemli görünüyor. Her biri yüz metreden uzun, zarif pencereli kümbetlere sahip dört minare, bu kaidenin köşelerinden yükselir ve anıta, onu dünyaya sevdirmeye devam eden karakteristik görünümünü verir.

Mermer türbeye güney cephedeki taçkapıdan girilmektedir. Yaklaştıkça zengin süslemelerini ve detaylı işçiliğini görmeden edemiyorsunuz. Portalın kemerleri görülmeye değer. Değerli taşlardan yapılmış ve beyaz mermerle işlenmiş çiçekli arabeskler, siyah mermere etkileyici bir şekilde işlenmiş Kuran'daki yazıtlarla tam bir tezat oluşturuyor. Müslümanlar için bu yazıtlar, Hz. Muhammed'e vahyedildiği şekliyle Allah'ın sözleridir. Ayırt edici bir gözle bakanlar, kemerin tepesi yüz metreden daha yüksek olmasına rağmen, yazıtın harflerinin aşağıdan yukarıya tutarlı bir boyuta sahip olduğunu görünce şaşıracaklardır! Nasıl? Eski hattatların inanılmaz bir uzmanlıkla yaptıkları bir başka optik numara. Harflerin boyutunu gözden uzaklığa göre kademeli olarak artırarak bu yanılsamayı yarattılar. Bu ustaca trompe l'oeil etkisine inanıldığı görülüyor!

Portalı geçtikten sonra, hemen sekizgen şeklinde geniş bir merkezi odaya adım atıyorsunuz. Bu odanın her tarafında birbirine bağlı sekiz odanın iki katı vardır. Eski günlerde mollalar veya Müslüman din adamları Kuran'ı zikrederler ve kraliyet müzisyenleri bu odalardan yumuşak melodiler çalarlardı. İlk bakışta kubbeli mozolenin içindeki her şey aldatıcı bir şekilde basit görünüyor, eşsiz bir saflık ve sadelik örneği. Ancak daha yakından bakıldığında, ayrıntılı tasarım yavaş yavaş kendini ortaya koyuyor.

Merkezi oda iki mezar barındırır. Ortada Kraliçe Mümtaz Mahal'in mücevher kakmalı mezarı, yanında İmparator Şah Cihan'ın tabutu var. İmparatorun tabutu uyumsuz, çünkü daha sonradan düşünüldüğü için ön tasarımda karşılanmadı. İki mezar etkileyici olsa da orijinal değil. Gerçek olanlar bodrumun hemen altında ve onları görebilirsiniz. Bu muhtemelen kutsal kişilere mahremiyet sağlamak için yapıldı. Mezarlarda ve çevredeki yapılarda görülen incelikli kakmalar ve zengin yüzey detayları bu anıtın kalitesini yansıtıyor. Bununla birlikte, yaratıcılarının büyük becerilerini en açık şekilde öne çıkaran, tüm unsurların bir araya geldiği ve uyumlu hale geldiği mükemmel bir tarzdır.

Taj'ın iç mekanlarının estetiği ve ince işçiliği hakkında bir fikir edinmek için iki mezarı çevreleyen mermer bölmeye bakmanız yeterli. Tek parça mermerden oyulmuş bu ince ağ bölme, değerli ve yarı değerli taşlarla işlenmiştir. Tüm ihtişamını göstermek için, tur rehberi genellikle bu ağın bir tarafına bir el feneri yerleştirir ve işlemeli taşların sayısız tonlarda parıldamasını sağlayarak etrafa gerçeküstü bir parlaklık yayar. Bu anıtın 'Titanlar tarafından yapıldığı ve kuyumcular tarafından bitirildiği' söylenmesine şaşmamalı!

Onun büyüsü nedir?

Tac Mahal büyülüyor. Ve çekici olan sadece çekici tasarımı ve iç mekanları değil, aynı zamanda anıtın çeşitli ruh hallerini gösteren muhteşem fonudur. Yamuna Nehri'nin geniş ovalarının sağladığı fon ve doğanın renkleri bu anıta büyüleyici bir görünüm kazandırıyor. Sabah güneşinin ilk ışınlarının altında pembemsi bir renk alır; göz kamaştırıcı öğleden sonra güneşinin altında süt beyazı görünür; ve batan güneş tarafından altın tonlarında alevlenir. Ancak asıl güzelliğini ön plana çıkaran, içine gömülü değerli taşlar ay ışığının parıltısını yakaladığı için elmas gibi parıldamasını sağlayan ay ışığıdır.

Bu sonsuz aşk anıtı, çağlar boyunca aşıklara ve şairlere ilham vermeye devam ediyor. Şair Sir Edwin Arnold'a göre, "Tac Mahal, diğer binalar gibi bir mimari eser değil, bir imparatorun aşkının canlı taşlarla işlenmiş gururlu tutkularıdır." Batı kültürü. Kulak delme, modern delme tekniklerinin icat edildiği ve hijyenik hale geldiği 1980'lerin başında uygulamaya girdi. Batı kültürünün bilinen bir vücut piercingi tarihi veya geleneği yoktur, ancak birçokları tarafından gençlerin isyanı ve gençler tarafından bir kültü takip eden, aidiyet duygusuna katkıda bulunan önemli, ritüelistik vücut modifikasyonu olarak görülür. Vücut sanatı sahnesi Batı Kıyısı'nda başladı ve şimdi dünyanın her yerinde burun halkaları, kaş ve dudak piercingleri ve gerilmiş kulak halkaları ile birçok çocuk ve yetişkin görülebilir. Vücut piercinginin bir diğer yüzü de play piercing sadece delinme hissi için yapılır, vücutta açılan delikler kalıcı olmayıp sadece süsleme ve estetik amaçlı yapılır.

Piercing'in kökeni 4.000 yıl önce Ortadoğu'dadır ve vücutta 'Shanf' (burun halkası) bahsi geçmektedir. Geleneksel olarak, bu uygulama göçebe Afrikalı Beja ve Berberi kabilelerinde ve Orta Doğu Bedevileri arasında görülür ve evlilik sırasında bir kadının servetini ve statüsünü ifade eder. 16. yüzyılda Hindistan'da burun delme, Orta Doğu ve Moğol imparatorlarından bir trend olarak moda oldu. Kadının burnu, dişinin üreme organları ile ilgili Ayurvedik tıbbi ilkelerle bağlantılı olarak en sık sol burun deliğinden delinir, bu da daha kolay doğum sağlar ve adet ağrısını hafifletir. Batılı burun delme, 1960'ların Hint kültürüne olan hayranlığı sırasında Hindistan'a seyahat eden hippilerden geldi ve 1970'lerin sonlarında Punk hareketinde karşı kültür, muhafazakarlık karşıtı bir ifade olarak daha fazla popülerlik gördü.

Eski Aztekler, Mayalar ve Amerikan Kuzeybatı Yerli kabileleri, kan sunmak ve tanrıları yumuşatmak için dil piercingi kullandılar, genellikle tanrılarla daha etkili iletişim kurmak için deldi rahip veya şamanda değiştirilmiş bir durum yarattılar. Delinmiş kulaklar ve kulak memeleri, vücut delmenin kaydedilen en eski örnekleridir. 1991 yılında Avusturya buzulunda bulunan mumyalanmış bir adamın vücudunda delinmiş kulakların 5.000 yıldan daha eski olduğu bulundu. Kulak delme, ilkel kültürlerde kötü ruhların kulaklardan vücuda girmesini önlemek için koruyucu bir sembolojiye sahiptir. Kulak delme sadece kadınların süslenmesiyle sınırlı değildi, "Roma Cumhuriyeti zenginlik ve lüksle daha efemine hale geldikçe, küpeler erkekler arasında kadınlardan daha popülerdi; yüzüklerin kullanımını ün ve moda haline getirmek için geri gelen Julius Caesar'dan daha az erkek bir erkek değildi. erkeklerin kulaklarında." "Mücevherler ve Kadınlar; Kadınsı Süslemenin Romantizmi, Büyüsü ve Sanatı" Marianne Ostier, Horizon Press, New York, 1958

Mali'nin Dogon kabilesi ve Etiyopya'nın Nuba kabilesi, dini imalar için dudaklarını büküyor. Orta Afrika ve Güney Amerika yerli kabilelerinde, dudak veya Labret piercingi ahşap veya kil plakalarla yapılır, alt ve üst dudakları büyük oranlarda gerdirir. Aztek ve Maya eskileri, genellikle parlak taşlar, yeşim veya obsidyon ile süslenmiş altın yılan şeklindeki disklerle havayı ve daha yüksek kastı belirtmek için labret piercingleri kullandılar. Mors sarmaşığı, kemik, ahşap veya abalone kabuğu, Kuzeybatı Pasifik'teki Yerli Amerikalıların yanı sıra kuzey Kanada ve Alaska'nın Eskimoları'ndaki labretler için kullanıldı. Ritüel dudak delme ve gerdirmenin en uç örneklerinden bazıları, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad'ın Chari nehri bölgesindeki Djinja kadınlarında görülebilir. Kabile adamları, genç kadının dudağının yetişkinliğe kadar 24 cm'ye kadar uzatıldığı bir evlilik ritüelinin parçası olarak müstakbel eşlerinin dudaklarını gererler.

İran Jaya, Yeni Gine ve Solomon Adaları'nın savaşçı kültürleri septumu domuz dişleri, tüyler, tahta ve kemikle deliyor.

Jaya'nın Asmat kabilesi, süsleme ve prestij için bir domuzun bacak kemiklerini veya öldürülen bir düşmanın kaval kemiğini kullanarak septumu 25 mm'ye kadar deler. Aztekler, Mayalar ve İnkalar septumu altın ve yeşim ile deldiler ve bu gelenek, kalın altın yüzükler kullanan Panamalı Cuna Kızılderili kabilesinde görülebilir. Hindistan ve Nepal yerli kabileleri de septum piercingi uygular. Himichal Pradesh ve Rajasthan'ın Kuzey Hintli göçebe kabilelerinde 'bulak' olarak adlandırılan burun ve septum piercingleri, bilinen en büyük burun halkalarıdır. Bulaklar bazen taşlarla süslenir ve ağzın ve yanağın çoğunu kaplayacak kadar büyüktür ve yemek yerken kaldırılmalıdır. Tibet'te septum piercingine pandantifler eklenir.

Daha medeni ve geleneksel olarak sofistike kültürlerde, göğüsleri vurgulamak için meme ucu piercingi oluşturuldu. 14. yüzyılın ortalarında, Bavyera Kraliçesi Isabella, göğüsleri açığa çıkaran, göbeğine kadar uzanan yakalı elbiseler giydi. Bu elbise tarzı, elmas çivili yüzüklerle meme ucu süslemesine ve her iki meme ucunun delinmesine ve her ikisinden bir zincir uzatılmasına yol açtı. Bu piercing tarzı 1890'larda 'göğüs yüzüklerinin' satıldığı Paris'te yeniden ortaya çıktı ve üst sınıf sosyal çevrelerde moda oldu.

Ocak 2007'de FDA, ilk kalıcı enjekte edilebilir dolgu maddesi olan Artefill'i onaylayarak non-invaziv estetiğin (ve bunu seçen hastaların yüzlerinin) yüzünü sonsuza dek değiştirdi. Çalışmalar, Artefill'in en az 10 yıl sürdüğünü göstermiştir, bu nedenle bu dolguyu kullanarak invaziv olmayan prosedürleri seçen Yanak estetiği hastalar, uzun vadeli ve hatta kalıcı sonuçları dört gözle bekleyecektir. Önceden, ameliyatsız işlemler çoğunlukla Radiesse - yaklaşık 10 ay süren bir dolgu maddesi kullanılarak yapılıyordu.

Ülke çapında popülerlik kazanan invaziv olmayan bir prosedür, Ameliyatsız Rinoplasti veya 15 Dakikada Burun Estetiğidir. Dört yıl önce Los Angeles'ta M.D. Alexander Rivkin tarafından geliştirilen bu yöntem, bugünlerde Nip/Tuck, Dr. 90210 ve The Real Housewives of Orange County gibi televizyon programlarında grafiksel olarak yeniden canlandırılan cerrahi rinoplasti prosedürüne en iyi alternatiftir.

Dr. Rivkin, 500'den fazla Ameliyatsız Burun Estetiği prosedürünü gerçekleştirdi ve bu ve diğer cerrahi olmayan estetik yenilikler için TODAY şovu ve Tyra şovu gibi ulusal ve uluslararası medyada yer aldı.

Deneyimli bir estetik uzmanı tarafından yapıldığında, Ameliyatsız Rinoplasti prosedürü etkili bir şekilde:

Burun köprüsünde kamuflaj tümsekleri

Düz bir profil için sarkık burun uçlarını kaldırın

Yüksekliğini yükseltin ve burun köprüsünü daha iyi tanımlayın

geniş veya alçak köprülü

Go Back

Comment

Blog Search

Comments

There are currently no blog comments.